KEMET C0805C362K3GACTU
C0805C362K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C362K3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3600PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C362K3GACTU.pdf
Availability of C0805C362K3GACTU
QUANTITY
C0805C362K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C362K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C362K3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C362K3GACTU
Related LinksC0805C36, C0805C362K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C362K3GACTU Details Description
Related parts for C0805C362K3GACTU
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 30A I-PAK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3-ST 44-MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 1.64K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-300 PSI datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF DOWN/S datasheet.pdf
OPROBE X1/X10 60MHZ HIPRO 1.2M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf