KEMET C0805C390K1GACTU
C0805C390K1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C390K1GACTU
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C390K1GACTU.pdf
Availability of C0805C390K1GACTU
QUANTITY
C0805C390K1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C390K1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C390K1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C390K1GACTU
Related LinksC0805C39, C0805C390K1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C390K1GACTU Details Description
Related parts for C0805C390K1GACTU
SWITCH SPST GOLD 6 SEC 50V datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC DIVIDER /4 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #21 datasheet.pdf
RELAY SSR 6A LONG TIME DELAY datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 5TSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf