KEMET C0805C391J2GACTU
C0805C391J2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C391J2GACTU
Brief Description
CAP CER 390PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C391J2GACTU.pdf
Availability of C0805C391J2GACTU
QUANTITY
C0805C391J2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C391J2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C391J2GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C391J2GACTU
Related LinksC0805C39, C0805C391J2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C391J2GACTU Details Description
Related parts for C0805C391J2GACTU
IC PLD 10MC 10NS 24TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN TAB HSG 1POS .250 BLACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
2MM BANANA PLUG RED 10PK datasheet.pdf