KEMET C0805C470FBGACTU
C0805C470FBGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C470FBGACTU
Brief Description
CAP CER 47PF 630V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C470FBGACTU.pdf
Availability of C0805C470FBGACTU
QUANTITY
C0805C470FBGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C470FBGACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C470FBGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured Product630V Rated Capacitors Added to KEMET's High Voltage MLCC Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C470FBGACTU
Related LinksC0805C47, C0805C470FBGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C470FBGACTU Details Description
Related parts for C0805C470FBGACTU
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LABEL LSR POLY YEL 8.27X11.69" datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 0.5PF 300V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN ACC MARKER STRIP PREPRINT datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 2POS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf