KEMET C0805C471M2RACTU
C0805C471M2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C471M2RACTU
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C471M2RACTU.pdf
Availability of C0805C471M2RACTU
QUANTITY
C0805C471M2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C471M2RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C471M2RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C471M2RACTU
Related LinksC0805C47, C0805C471M2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C471M2RACTU Details Description
Related parts for C0805C471M2RACTU
RES SMD 14.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V .11A SOT-23 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 820 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf