KEMET C0805C472J4RACTU
C0805C472J4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C472J4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C472J4RACTU.pdf
Availability of C0805C472J4RACTU
QUANTITY
C0805C472J4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C472J4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C472J4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C472J4RACTU
Related LinksC0805C47, C0805C472J4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C472J4RACTU Details Description
Related parts for C0805C472J4RACTU
IC 8-1 DATA SELECTOR/MUX 16-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 34POS datasheet.pdf