KEMET C0805C472K1RACTU
C0805C472K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C472K1RACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C472K1RACTU.pdf
Availability of C0805C472K1RACTU
QUANTITY
C0805C472K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C472K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C472K1RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C472K1RACTU
Related LinksC0805C47, C0805C472K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C472K1RACTU Details Description
Related parts for C0805C472K1RACTU
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
IC CLK FANOUT/BUFF ZD 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf