KEMET C0805C472K3RACTU
C0805C472K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C472K3RACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 25V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C472K3RACTU.pdf
Availability of C0805C472K3RACTU
QUANTITY
C0805C472K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C472K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C472K3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C472K3RACTU
Related LinksC0805C47, C0805C472K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C472K3RACTU Details Description
Related parts for C0805C472K3RACTU
IDC CABLE - HKR14H/AE14M/HPK14H datasheet.pdf
COVER CIRCULAR .973" ID 1000PCS datasheet.pdf
IC TXRX LINE-PWR RS232 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
XPLAINED PRO EXT RCB256RFR2 datasheet.pdf
IC CONV DC/DC QUASI-RES 8SOIC datasheet.pdf
SOLDER IN TUBE 1.2MM LEAD FREE datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf