KEMET C0805C473K4RACTU
C0805C473K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C473K4RACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C473K4RACTU.pdf
Availability of C0805C473K4RACTU
QUANTITY
C0805C473K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C473K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C473K4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC0805C473yyRAC7yy0 series 13/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C473K4RACTU
Related LinksC0805C47, C0805C473K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C473K4RACTU Details Description
Related parts for C0805C473K4RACTU
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 17A 8-SOIC datasheet.pdf
PC BOARD CEM-1 COPP-2SIDE 12X12 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SMD 7POS ZE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 120A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 460MA 230 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.4 OHM datasheet.pdf