KEMET C0805C473K5RACTU
C0805C473K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C473K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C473K5RACTU.pdf
Availability of C0805C473K5RACTU
QUANTITY
C0805C473K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C473K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C473K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC0805C473yyRAC7yy0 series 13/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C473K5RACTU
Related LinksC0805C47, C0805C473K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C473K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C473K5RACTU
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 7.5MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf