KEMET C0805C474K4RACAUTO
C0805C474K4RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0805C474K4RACAUTO
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C474K4RACAUTO.pdf
Availability of C0805C474K4RACAUTO
QUANTITY
C0805C474K4RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C474K4RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0805C474K4RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C474K4RACAUTO
Related LinksC0805C474, C0805C474K4RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0805C474K4RACAUTO Details Description
Related parts for C0805C474K4RACAUTO
SWITCH TOGGLE SPST 20A 12V datasheet.pdf