KEMET C0805C474K5RACTU
C0805C474K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C474K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C474K5RACTU.pdf
Availability of C0805C474K5RACTU
QUANTITY
C0805C474K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C474K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C474K5RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C474K5RACTU
Related LinksC0805C47, C0805C474K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C474K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C474K5RACTU
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR 12POS PLUG datasheet.pdf
IC CONF MULTI-FUNC GATE SOT-563 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 19.3MM datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DC 2-WIRE NO FRONT 5MM datasheet.pdf