KEMET C0805C475K3PACTU
C0805C475K3PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C475K3PACTU
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C475K3PACTU.pdf
Availability of C0805C475K3PACTU
QUANTITY
C0805C475K3PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C475K3PACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C475K3PACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C475K3PACTU
Related LinksC0805C47, C0805C475K3PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C475K3PACTU Details Description
Related parts for C0805C475K3PACTU
IC OPAMP VGA 150MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL DIE SET - M10S1 INNER COND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.19V 6-UDFN datasheet.pdf
RES 310 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf