KEMET C0805C475M9PACTU
C0805C475M9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C475M9PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C475M9PACTU.pdf
Availability of C0805C475M9PACTU
QUANTITY
C0805C475M9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C475M9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C475M9PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C475M9PACTU
Related LinksC0805C47, C0805C475M9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C475M9PACTU Details Description
Related parts for C0805C475M9PACTU
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1/4" datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HSING 13C3 MIX datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 14POS R/A LO datasheet.pdf
CAP MICA 5PF 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC 8-LLP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf