KEMET C0805C511K5GACTU
C0805C511K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C511K5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 510PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C511K5GACTU.pdf
Availability of C0805C511K5GACTU
QUANTITY
C0805C511K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C511K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C511K5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C511K5GACTU
Related LinksC0805C51, C0805C511K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C511K5GACTU Details Description
Related parts for C0805C511K5GACTU
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16T/MC16M/MDM16T datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE POF PLASTIC SIMPLEX SMA datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONTROLLER LINK UNIT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf