KEMET C0805C560J1GACTU
C0805C560J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C560J1GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C560J1GACTU.pdf
Availability of C0805C560J1GACTU
QUANTITY
C0805C560J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C560J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C560J1GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C560J1GACTU
Related LinksC0805C56, C0805C560J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C560J1GACTU Details Description
Related parts for C0805C560J1GACTU
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 300MA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 775MA 140 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 100MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
120UF 63V 12,5X16MM 105C 5000H datasheet.pdf