KEMET C0805C560K3GACTU
C0805C560K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C560K3GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C560K3GACTU.pdf
Availability of C0805C560K3GACTU
QUANTITY
C0805C560K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C560K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C560K3GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C560K3GACTU
Related LinksC0805C56, C0805C560K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C560K3GACTU Details Description
Related parts for C0805C560K3GACTU
CAP FILM 0.056UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 8POS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 6.6MM datasheet.pdf
PNL MNT RED W/WIRE 12" datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SWAB SGL HEAD FOAM 6" 500PC datasheet.pdf