KEMET C0805C564K5RACTU
C0805C564K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C564K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C564K5RACTU.pdf
Availability of C0805C564K5RACTU
QUANTITY
C0805C564K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C564K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C564K5RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C564K5RACTU
Related LinksC0805C56, C0805C564K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C564K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C564K5RACTU
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUS SR W/CKEY datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY datasheet.pdf
SGE1510-0-1000L-2000C-2000C datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 22.1184 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf