KEMET C0805C564M3PACTU
C0805C564M3PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C564M3PACTU
Brief Description
CAP CER 0.56UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C564M3PACTU.pdf
Availability of C0805C564M3PACTU
QUANTITY
C0805C564M3PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C564M3PACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C564M3PACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C564M3PACTU
Related LinksC0805C56, C0805C564M3PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C564M3PACTU Details Description
Related parts for C0805C564M3PACTU
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 8A TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 14POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 10POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf