KEMET C0805C565K8PACTU
C0805C565K8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C565K8PACTU
Brief Description
CAP CER 5.6UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C565K8PACTU.pdf
Availability of C0805C565K8PACTU
QUANTITY
C0805C565K8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C565K8PACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C565K8PACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C565K8PACTU
Related LinksC0805C56, C0805C565K8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C565K8PACTU Details Description
Related parts for C0805C565K8PACTU
IC V-MONITOR W/PROG DETEC 8-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-SOIC datasheet.pdf
IC DUAL NANOPWR COMP 8-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 80W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 400V TO-93 datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET .050" 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf