KEMET C0805C680J3GACTU
C0805C680J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C680J3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C680J3GACTU.pdf
Availability of C0805C680J3GACTU
QUANTITY
C0805C680J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C680J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C680J3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C680J3GACTU
Related LinksC0805C68, C0805C680J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C680J3GACTU Details Description
Related parts for C0805C680J3GACTU
CLAMP VINYL-COAT 1.34" L datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CRIMP HEAD SABRE MALE FLAT BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV+12LV PIN datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf