KEMET C0805C682J4RACTU
C0805C682J4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C682J4RACTU
Brief Description
CAP CER 6800PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C682J4RACTU.pdf
Availability of C0805C682J4RACTU
QUANTITY
C0805C682J4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C682J4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C682J4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C682J4RACTU
Related LinksC0805C68, C0805C682J4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C682J4RACTU Details Description
Related parts for C0805C682J4RACTU
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ANALOG 16SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH PWR LOSIDE 8DSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 0.374 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOARD ARM LINUX A20 DUAL CORE A7 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 5% 400 VDC RADIA datasheet.pdf