KEMET C0805C751K5GACTU
C0805C751K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C751K5GACTU
Brief Description
CAP CER 750PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C751K5GACTU.pdf
Availability of C0805C751K5GACTU
QUANTITY
C0805C751K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C751K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C751K5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C751K5GACTU
Related LinksC0805C75, C0805C751K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C751K5GACTU Details Description
Related parts for C0805C751K5GACTU
TOOL IN-SYSTEM GANG PROGRAMMER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
2MM MGRID VHDR .38AULF 8CKT datasheet.pdf
FIBER 3MM REFLECT R1 BEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 30POS SMD datasheet.pdf
ISOLATED AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf