KEMET C0805C821F1GACTU
C0805C821F1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C821F1GACTU
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C821F1GACTU.pdf
Availability of C0805C821F1GACTU
QUANTITY
C0805C821F1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C821F1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C821F1GACTU
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C821F1GACTU
Related LinksC0805C82, C0805C821F1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C821F1GACTU Details Description
Related parts for C0805C821F1GACTU
MOSFET N-CH 30V 1.7A SSOT3 datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 75MA TSOT23 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf