KEMET C0805C821J1RACTU
C0805C821J1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C821J1RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C821J1RACTU.pdf
Availability of C0805C821J1RACTU
QUANTITY
C0805C821J1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C821J1RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C821J1RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C821J1RACTU
Related LinksC0805C82, C0805C821J1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C821J1RACTU Details Description
Related parts for C0805C821J1RACTU
FIXED IND 27UH 1.44A 100 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 5M datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE GN CABLE ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 310VAC RADIAL datasheet.pdf