KEMET C0805C823K3RACTU
C0805C823K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C823K3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.082UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C823K3RACTU.pdf
Availability of C0805C823K3RACTU
QUANTITY
C0805C823K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C823K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C823K3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C823K3RACTU
Related LinksC0805C82, C0805C823K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C823K3RACTU Details Description
Related parts for C0805C823K3RACTU
TRANS NPN 200V 7A TO220AB datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
090II NON SLD TAB(SQ 2.0) datasheet.pdf
IC DSP CTRLR 300MHZ 289CSPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
COAX CONTACT ASSY datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO-214AB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 200M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf