KEMET C0805C823K5RACTU
C0805C823K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C823K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C823K5RACTU.pdf
Availability of C0805C823K5RACTU
QUANTITY
C0805C823K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C823K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C823K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C823K5RACTU
Related LinksC0805C82, C0805C823K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C823K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C823K5RACTU
JUMPER-H1502TR/A2015S/H1500TR 8" datasheet.pdf
INDUCTOR/XFRMR 21.6UH MULTIWIND datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5W 4320 WIDE datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf