KEMET C0805J224K5RAC7800
C0805J224K5RAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C0805J224K5RAC7800
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805J224K5RAC7800.pdf
Availability of C0805J224K5RAC7800
QUANTITY
C0805J224K5RAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805J224K5RAC7800
Internal Part NumberEIS-C0805J224K5RAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode, Soft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805J224K5RAC7800
Related LinksC0805J224, C0805J224K5RAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C0805J224K5RAC7800 Details Description
Related parts for C0805J224K5RAC7800
IC SENSOR 5KEY 5V 5MA SGL 28DIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16-19 OLIV datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf