KEMET C0805N103K5XSC7189
C0805N103K5XSC7189 picture photo
Mfg. Part Number
C0805N103K5XSC7189
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V 10% X7R 0805
Datasheet Download
C0805N103K5XSC7189.pdf
Availability of C0805N103K5XSC7189
QUANTITY
C0805N103K5XSC7189 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805N103K5XSC7189
Internal Part NumberEIS-C0805N103K5XSC7189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure Rate-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805N103K5XSC7189
Related LinksC0805N103, C0805N103K5XSC7189 Datasheet, KEMET Distributor
C0805N103K5XSC7189 Details Description
Related parts for C0805N103K5XSC7189
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC 16BIT D TYPE LATCH 48TSSOP datasheet.pdf
XFRMR MODULE 2PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.8VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
F00E 125V ALARM LENS .500A datasheet.pdf