KEMET C0805V123KCRACTU
C0805V123KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805V123KCRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 500V X7R 0805
Datasheet Download
C0805V123KCRACTU.pdf
Availability of C0805V123KCRACTU
QUANTITY
C0805V123KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805V123KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805V123KCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805V123KCRACTU
Related LinksC0805V12, C0805V123KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805V123KCRACTU Details Description
Related parts for C0805V123KCRACTU
POT 2.5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 375MW SOD123F datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ISL97646 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
MF LOAD SERIES 1/4X12 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf