KEMET C0805V332KCRACTU
C0805V332KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805V332KCRACTU
Brief Description
CAP CER 3300PF 500V X7R 0805
Datasheet Download
C0805V332KCRACTU.pdf
Availability of C0805V332KCRACTU
QUANTITY
C0805V332KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805V332KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805V332KCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805V332KCRACTU
Related LinksC0805V33, C0805V332KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805V332KCRACTU Details Description
Related parts for C0805V332KCRACTU
FIXED IND 180NH 1.33A 47 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 20% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf