KEMET C0805V562KBRACTU
C0805V562KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805V562KBRACTU
Brief Description
CAP CER 5600PF 630V X7R 0805
Datasheet Download
C0805V562KBRACTU.pdf
Availability of C0805V562KBRACTU
QUANTITY
C0805V562KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805V562KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805V562KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805V562KBRACTU
Related LinksC0805V56, C0805V562KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805V562KBRACTU Details Description
Related parts for C0805V562KBRACTU
TERM BLOCK INSERT BRIDGE 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.3A 25 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 82000 UH 25% datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN PWR RETAINER ACCY datasheet.pdf
IND GRN 14V 5/16" SNAP MNT 6"LD datasheet.pdf