KEMET C0805W103KBRAC7800
C0805W103KBRAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C0805W103KBRAC7800
Brief Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 0805
Datasheet Download
C0805W103KBRAC7800.pdf
Availability of C0805W103KBRAC7800
QUANTITY
C0805W103KBRAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805W103KBRAC7800
Internal Part NumberEIS-C0805W103KBRAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805W103KBRAC7800
Related LinksC0805W103, C0805W103KBRAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C0805W103KBRAC7800 Details Description
Related parts for C0805W103KBRAC7800
CONN TNC PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
07 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 0.15A 6MLF datasheet.pdf