KEMET C0805W562KBRACTU
C0805W562KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805W562KBRACTU
Brief Description
CAP CER 5600PF 630V X7R 0805
Datasheet Download
C0805W562KBRACTU.pdf
Availability of C0805W562KBRACTU
QUANTITY
C0805W562KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805W562KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805W562KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805W562KBRACTU
Related LinksC0805W56, C0805W562KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805W562KBRACTU Details Description
Related parts for C0805W562KBRACTU
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 150MHZ 80-LQFP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 22V datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf