KEMET C0805X153J1GACTU
C0805X153J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805X153J1GACTU
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805X153J1GACTU.pdf
Availability of C0805X153J1GACTU
QUANTITY
C0805X153J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805X153J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805X153J1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805X153J1GACTU
Related LinksC0805X15, C0805X153J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805X153J1GACTU Details Description
Related parts for C0805X153J1GACTU
CONN PLUG CPC 19POS STD SER 1 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
ACCELEROMETER 3-AXIS +/-2G I2C datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
IC PCI SW 4LANE 4PORT 144-CABGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf