KEMET C0805X224K4RACTU
C0805X224K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805X224K4RACTU
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805X224K4RACTU.pdf
Availability of C0805X224K4RACTU
QUANTITY
C0805X224K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805X224K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805X224K4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805X224K4RACTU
Related LinksC0805X22, C0805X224K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805X224K4RACTU Details Description
Related parts for C0805X224K4RACTU
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MSFT DVR HALF-BRG 100V 12-DFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
IC CONTROLLER DDR VR12 40TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE SKT datasheet.pdf