KEMET C0805Y392M2RACTU
C0805Y392M2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805Y392M2RACTU
Brief Description
CAP CER 3900PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
C0805Y392M2RACTU.pdf
Availability of C0805Y392M2RACTU
QUANTITY
C0805Y392M2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805Y392M2RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805Y392M2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFF-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode, Soft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805Y392M2RACTU
Related LinksC0805Y39, C0805Y392M2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805Y392M2RACTU Details Description
Related parts for C0805Y392M2RACTU
CONN SOCKET SIMM 72POS R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf