TDK Corporation C0816X7R1C103K
C0816X7R1C103K picture photo
Mfg. Part Number
C0816X7R1C103K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0306
Datasheet Download
C0816X7R1C103K.pdf
Availability of C0816X7R1C103K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0816X7R1C103K Order Process
Ship out your order
Specifications of C0816X7R1C103K
Internal Part NumberEIS-C0816X7R1C103K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductC Series Reverse Geometry MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0816X7R1C103K
Related LinksC0816X7, C0816X7R1C103K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0816X7R1C103K Details Description
Related parts for C0816X7R1C103K
JUMPER-H1501TR/A2015A/H1501TR 12 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 2W datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF11G/AF11/AFE11T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 45" datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 WHT 1K' datasheet.pdf
FASTON PLUG 2POS datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 12.8A 8 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVDS SMD datasheet.pdf