General Cable C0897A.41.10
C0897A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0897A.41.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 1000'
Datasheet Download
C0897A.41.10.pdf
Availability of C0897A.41.10
QUANTITY
C0897A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0897A.41.10
Internal Part NumberEIS-C0897A.41.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Pair
Number of Conductors25 (12.5 Pair Twisted)
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand7/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.459" (11.66mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
RatingsUL Style 2448
FeaturesDrain Wire
Voltage30V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageComputer
Conductor InsulationPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0897A.41.10
Related LinksC0897A, C0897A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0897A.41.10 Details Description
Related parts for C0897A.41.10
CBS DOUBLE BLIND HOLE 18MM datasheet.pdf
IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL8510 datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
SBL13(N) datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf