General Cable C1000A.18.02
C1000A.18.02 picture photo
Mfg. Part Number
C1000A.18.02
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 500'
Datasheet Download
C1000A.18.02.pdf
Availability of C1000A.18.02
QUANTITY
C1000A.18.02 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1000A.18.02
Internal Part NumberEIS-C1000A.18.02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeSpeaker
Number of Conductors2
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.170" (4.32mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageAudio-Video, Home
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.025" (0.63mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1000A.18.02
Related LinksC1000A, C1000A.18.02 Datasheet, General Cable Distributor
C1000A.18.02 Details Description
Related parts for C1000A.18.02
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 250MA NO 4-SOP TR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC CONV 4BIT SER/PAR ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf