TDK Corporation C1005C0G1H360J
C1005C0G1H360J picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H360J
Brief Description
CAP CER 36PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H360J.pdf
Availability of C1005C0G1H360J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1005C0G1H360J Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H360J
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H360J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H360J
Related LinksC1005C0, C1005C0G1H360J Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H360J Details Description
Related parts for C1005C0G1H360J
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SMINI6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-15V 40W datasheet.pdf
LCD MODULE 16X2 W/ PIEZO datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V DPAK datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
5"X26" BETTER BURIED SPLIT SLEEV datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A MX23A TIN datasheet.pdf