TDK Corporation C1005C0G1H471F050BA
C1005C0G1H471F050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H471F050BA
Brief Description
CAP CER 470PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H471F050BA.pdf
Availability of C1005C0G1H471F050BA
QUANTITY
C1005C0G1H471F050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H471F050BA
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H471F050BA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H471F050BA
Related LinksC1005C0G1, C1005C0G1H471F050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H471F050BA Details Description
Related parts for C1005C0G1H471F050BA
IC BUFFER TRPL NON-INV US8 datasheet.pdf
Connector Header 56 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Crystal 4.194304MHz 30ppm 12pF 120 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 150POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf