TDK Corporation C1005C0G1H681G050BA
C1005C0G1H681G050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H681G050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H681G050BA.pdf
Availability of C1005C0G1H681G050BA
QUANTITY
C1005C0G1H681G050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H681G050BA
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H681G050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H681G050BA
Related LinksC1005C0G1, C1005C0G1H681G050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H681G050BA Details Description
Related parts for C1005C0G1H681G050BA
FIXED IND 10UH 2.6A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE 500MA 250V TELECOM 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 290MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.858K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 10V DRIVE TO-3PF datasheet.pdf