TDK Corporation C1005CH1H391J050BA
C1005CH1H391J050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005CH1H391J050BA
Brief Description
CAP CER 390PF 50V CH 0402
Datasheet Download
C1005CH1H391J050BA.pdf
Availability of C1005CH1H391J050BA
QUANTITY
C1005CH1H391J050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005CH1H391J050BA
Internal Part NumberEIS-C1005CH1H391J050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005CH1H391J050BA
Related LinksC1005CH1H, C1005CH1H391J050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005CH1H391J050BA Details Description
Related parts for C1005CH1H391J050BA
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 140PO datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 110MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf