TDK Corporation C1005CH2A102J050BC
C1005CH2A102J050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005CH2A102J050BC
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V CH 0402
Datasheet Download
C1005CH2A102J050BC.pdf
Availability of C1005CH2A102J050BC
QUANTITY
C1005CH2A102J050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005CH2A102J050BC
Internal Part NumberEIS-C1005CH2A102J050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005CH2A102J050BC
Related LinksC1005CH2A, C1005CH2A102J050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005CH2A102J050BC Details Description
Related parts for C1005CH2A102J050BC
IC DIFF LINE DRIVER DUAL 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 60V 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 16-QSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 32A TO-220 datasheet.pdf
TRANSLATOR I2C BUS SMBUS 8XSON datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 48TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf