TDK Corporation C1005JB1C225K050BC
C1005JB1C225K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005JB1C225K050BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V JB 0402
Datasheet Download
C1005JB1C225K050BC.pdf
Availability of C1005JB1C225K050BC
QUANTITY
C1005JB1C225K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005JB1C225K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005JB1C225K050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005JB1C225K050BC
Related LinksC1005JB1C, C1005JB1C225K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005JB1C225K050BC Details Description
Related parts for C1005JB1C225K050BC
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 110MA 4.5 OHM datasheet.pdf