TDK Corporation C1005JB1H332K050BA
C1005JB1H332K050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005JB1H332K050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V JB 0402
Datasheet Download
C1005JB1H332K050BA.pdf
Availability of C1005JB1H332K050BA
QUANTITY
C1005JB1H332K050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005JB1H332K050BA
Internal Part NumberEIS-C1005JB1H332K050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005JB1H332K050BA
Related LinksC1005JB1H, C1005JB1H332K050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005JB1H332K050BA Details Description
Related parts for C1005JB1H332K050BA
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
101-4R STR SIGNAL REC METRAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
IC FPGA 115 I/O 208QFP datasheet.pdf
RES 2.29 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI-ION/LI-POL 36QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 81VWM 144VC DO214AB datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf