TDK Corporation C1005NP02A331J050BA
C1005NP02A331J050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005NP02A331J050BA
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
C1005NP02A331J050BA.pdf
Availability of C1005NP02A331J050BA
QUANTITY
C1005NP02A331J050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005NP02A331J050BA
Internal Part NumberEIS-C1005NP02A331J050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005NP02A331J050BA
Related LinksC1005NP02, C1005NP02A331J050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005NP02A331J050BA Details Description
Related parts for C1005NP02A331J050BA
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
IC DAC LP 16BIT 48-LQFP datasheet.pdf
CA/ASSY,M/PLUG,GRAY,568B datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
TOOL DIE CRIMP 20-24AWG 16CONT datasheet.pdf
IC RTC CLK/CAL SPI 14TDFN datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-9 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISM420R1-C33 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PANEL SKT RA PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf