TDK Corporation C1005X5R0J154M050BB
C1005X5R0J154M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R0J154M050BB
Brief Description
CAP CER 0.15UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R0J154M050BB.pdf
Availability of C1005X5R0J154M050BB
QUANTITY
C1005X5R0J154M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R0J154M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R0J154M050BB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R0J154M050BB
Related LinksC1005X5R0, C1005X5R0J154M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R0J154M050BB Details Description
Related parts for C1005X5R0J154M050BB
LED RED DUAL T1 RT ANG ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
OK 20 PLC CBL 20 PIN RIBBON datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A datasheet.pdf