TDK Corporation C1005X5R0J225K050BC
C1005X5R0J225K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R0J225K050BC
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R0J225K050BC.pdf
Availability of C1005X5R0J225K050BC
QUANTITY
C1005X5R0J225K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R0J225K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X5R0J225K050BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R0J225K050BC
Related LinksC1005X5R0, C1005X5R0J225K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R0J225K050BC Details Description
Related parts for C1005X5R0J225K050BC
IC SHIFT REGISTER 1-64BIT 16DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf